top of page

Daniel Rusek po pierwszym zjeździe kursu UEFA Elite Youth A

W elitarnym gronie 24 trenerów przyjętych na kurs UEFA Elite Youth A znalazło się dwóch szkoleniowców pracujących w Akademii Górnika Łęczna. Mowa o trenerce Orliczek i Młodziczek Annie Jędrzejewskiej, a także szkoleniowcu drugiej drużyny Górnika oraz nauczycielu SMS-u Danielu Rusku, który opowiedział nam o swoich przemyśleniach dotyczących pierwszego zjazdu w Białej Podlaskiej.


Kursanci przebywający w Szkole Trenerów mieli szansę na rozwinięcie swoich kompetencji i wysłuchanie doświadczonych prelegentów. - Warty podkreślenia jest dobór wykładowców, którzy prezentowali ogromną wiedzę merytoryczną, posiadając przy tym duże doświadczenie trenerskie. Przekazali nam informacje i skonstruowali warsztaty dobrze dobrane do naszej pracy. Ponadto uważam, że istotną wartością kursu jest udział trenerów pracujących w najlepszych akademiach naszego kraju. Rozmowy z takimi osobami mogą wzbogacić warsztat każdego z nas. To pozwala na nabranie nowych doświadczeń, które możemy wykorzystać w naszej codziennej pracy - wyjaśnia Daniel Rusek.


Podczas trzydniowego zjazdu odbywającego się w Białej Podlaskiej uczestnicy zgłębiali wiedzę teoretyczną i praktyczną, która pomoże im w dalszej działalności. - Pierwszy dzień był pełen teorii. Zapoznawaliśmy się z dyrektorem szkolenia, trenerem Pawłem Grycmannem. Kolejne dwa dni poświęciliśmy na analizę video. Skupiliśmy się na doborze środków treningów pod konkretne pozycje i drużyny. To duża wartość taktyczna prezentująca się w dwojaki sposób. Trzeba było przyjrzeć się swojemu zespołowi oraz jego mocnym stronom, jednocześnie zwracając uwagę na powtarzalne zachowania przeciwników. Dzięki temu można dobrać odpowiedni sposób na mecz. Myślę, że ten czas był przepełniony szczegółowością taktyczną w każdej fazie gry, zarówno przy atakowaniu, ale również przy niskim oraz wysokim bronieniu. Przekaz był fajny i dosyć zrozumiały. Piłka nożna jest bardzo dynamiczna i każdy może mieć rację w swoim kierunku. Najważniejsze, żeby znaleźć pomysł, dobrze go przekazać swoim podopiecznym i dostrzegać pewne aspekty z wysokości boiska - mówi przedstawiciel łęczyńskiego SMS-u.


Jak wyglądają dalsze etapy kursu? - Przed nami jeszcze niejedna sesja w Białej Podlaskiej. Czekają nas również staże wyjazdowe: dwa w Polsce i dwa za granicą, co uważam za ogromny atut. Możliwość podejrzenia tego jak pracują topowe zespoły to duży plus. Polski Związek Piłki Nożnej ustanowił, że trenerzy Elite muszą prowadzić najlepsze drużyny w polskich akademiach. Wiążę nadzieje z doświadczeniem, które wykorzystam przy ekipach jedenastoosobowych, bo na tym się skupiam i taki też zespół prowadzę. Nie znam swojej przyszłości i nie wiem do końca, gdzie będę pracował i czy będziemy mieli "CLJ-kę". To jest piłka nożna i wiele rzeczy zmienia się niezwykle dynamicznie. Natomiast najbardziej liczę na to szkolenie w kontekście zdobywania doświadczenia i wizji patrzenia na futbol jedenastoosobowy - kończy nauczyciel naszej szkoły.

ความคิดเห็น


bottom of page