top of page

Nasza szkoła otrzymała ministerialne dofinansowania!

Fundacja Akademia Sportu Górnika Łęczna prowadząca łęczyński SMS otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki liczące łącznie nieco ponad 9 milionów złotych! Ta informacja została przekazana podczas wtorkowej konferencji prasowej odbywającej się w hali sportowej Górnika Łęczna.


Środki finansowe zostaną przeznaczone na przebudowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią wraz z budową zadaszenia w postaci hali pneumatycznej na potrzeby kształcenia uczniów naszej szkoły. Trzy miliony złotych trafią do Fundacji Akademia Sportu Górnika Łęczna w ramach rozstrzygnięcia programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - „Inwestycje w oświacie”, dzięki którym dotacje można przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanych m.in. z budową lub dostosowaniem obiektów.


- Chcemy, aby boisko treningowe Górnika Łęczna służyło piłkarzom również podczas zimy. W ramach programu "Inwestycje w oświacie" inwestycja zostanie dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w wysokości 3 mln zł oraz przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w wysokości ponad 6 mln zł. Kryte boisko będzie służyło rozwojowi młodych kadr, które korzystając ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego mogą rozwijać swoje talenty – powiedział podczas konferencji prasowej Przemysław Czarnek, minister nauki i edukacji.


Ponad sześć milionów złotych pochodzi z „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” Ministerstwa Sportu i Turystyki, którego celem jest rozwój bazy obiektów sportowych służących polskiemu sportowi wyczynowemu, zapewniających odpowiednie warunki dla szkolenia i treningu sportowców, przygotowania kadry narodowej oraz organizacji zawodów. - Dzięki rekordowemu budżetowi Ministerstwa Sportu i Turystyki możemy skutecznie realizować inwestycje służące polskiemu sportowi. Jedną z nich jest niewątpliwie przebudowa i rozbudowa pełnowymiarowego boiska piłkarskiego w Łęcznej. Zależy mi, by zarówno zawodnicy, jak i uczniowie Akademii Górnika mieli jeszcze lepsze warunki do treningów, gwarancję standardu niezbędnego do podnoszenia umiejętności indywidualnych i zespołowych. Dobrej jakości obiekt sportowy przyciąga młodych sportowców i zachęca ich do większego zaangażowania się w sport. To z pewnością przyczyni się do odkrywania i rozwijania młodych talentów sportowych – stwierdził minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


- Inwestycja w przebudowę boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz budowę hali pneumatycznej będzie wynosić 9 milionów złotych. Głęboko wierzę, że przyczyni się do rozwoju młodych talentów skupionych wokół Górnika Łęczna, który w tym roku prezentuje bardzo wysoką formę sportową. Kolejny etap to wybór wykonawcy na zadaszenie trybuny B. Zawodnicy, kibice i wszyscy przedstawiciele klubu zasługują na to by ich drużyna mogła grać i ćwiczyć na zmodernizowanym stadionie – dodał Michał Moskal, szef gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów.


Akademia Sportu Górnika Łęczna jako jedyna na Lubelszczyźnie otrzymała złoty Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej. Aktualnie programem certyfikacji objętych jest 16 zespołów szkółki, w których trenuje 259 zawodników szkolonych przez 20 wykwalifikowanych szkoleniowców (2 trenerów z licencją UEFA Elite Youth, 5 trenerów z licencją UEFA A, 9 trenerów UEFA B, oraz 4 szkoleniowców UEFA Grassroots C). Zajęcia w tych grupach odbywają się w oparciu o autorski, klubowy program szkolenia według najwyższych standardów.


We wrześniu 2018 roku rozpoczęto działalność naszej szkoły, a więc pierwszej i jedynej w województwie lubelskim placówki prowadzonej przez profesjonalny klub piłkarski. Uczniowie SMS-u znajdują się w kadrze pierwszoligowego Górnika oraz ekstraligowej drużyny, która w sezonie 2022/2023 zdobyła wicemistrzostwo Polski kobiet w piłce seniorskiej oraz kategorii U-17. Absolwentki SMS-u współtworzą także seniorską i młodzieżowe reprezentacje Polski. - W tym roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna obchodzi jubileusz 5-lecia swojego funkcjonowania. Pozyskane środki na rozwój infrastruktury sportowej to najlepszy urodzinowy prezent, jaki mogliśmy sobie wymarzyć. To również potwierdzenie tego, że szkoła dynamicznie się rozwija, a ciężka praca całego zespołu została doceniona. Tego typu szkoła jest potrzebna Lubelszczyźnie i Górnikowi Łęczna, a sukcesy sportowe naszych uczniów nie są przypadkowe. Liczymy na to, że dzięki lepszej bazie sportowej będzie ich jeszcze więcej – powiedział Maciej Grzywa, prezes zarządu Fundacji Akademia Sportu Górnik Łęczna.


- Jestem niezmiernie dumny z tego, że Akademia Górnika Łęczna otrzymała tak znaczące wsparcie od Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. To ogromny krok naprzód dla rozwoju naszej infrastruktury sportowej. To także dowód na to, że nasza ciężka praca i zaangażowanie w rozwijanie młodych talentów zostały docenione. Wierzę, że dzięki tej inwestycji będziemy mogli osiągnąć jeszcze większe sukcesy w przyszłości. Jednocześnie chciałbym poinformować, że niebawem wykonamy kolejny ważny i oczekiwany przez wielu kibiców krok. Już wkrótce klub rozpisze postępowanie, które wyłoni nam wykonawcę zadaszenia nad trybuną B – dodał Adam Laskowski, prezes zarządu Górnik Łęczna S.A.

Комментарии


bottom of page